Český Krumlov


Historie
V 90. letech, kdy došlo ke zrušení bezvízového styku skoro do všech vyspělých zemí světa, nastal v naší republice cestovní boom. Zavedení volně směnitelné české koruny a zvyšující se životní úroveň způsobily, že se nabídky zájezdů jen hrnuly. Mnoho Čechů poznávalo okolní i vzdálenější země. Poslední dobou se ale zvyšuje zájem o tuzemské zájezdy, lidé si uvědomují, že i u nás je co poznávat. Ale i naše republika, zvláště pak Jihočeský kraj, se stává vyhledávanou lokalitou zahraničních turistů, převážně asijských, kteří zde chtějí strávit svou dovolenou, .Hlavním lákadlem jsou památky a mezi nejnavštěvovanější patří zámky v Českém Krumlově a v Hluboké nad Vltavou. V minulosti byl Český Krumlov sídlem mocných českých rodů, Vítkovců, pánů z Krumlova, Eggenbergů, Schwarzenbergů, doba rozkvětu tohoto malebného města je spojena ale nejvíce s vládou pánů z Rožmberka.
historické město

Současnost
Nyní zde žije zde necelých 14 tisícobyvatel. Město leží pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím v úchvatných zákrutách řeka Vltava. Centrum města si dodnes zachovalo svou historickou podobu, křivolaké uličky, romantická zákoutí a unikátní měšťanské domy s impozantní dominantou zámku, to je právě to, co láká všechny turisty. Jen v centru je 300 památkově chráněných objektů, a protože se říká, že je to i město zážitků, zažijete zde třeba historické Slavnosti pětilisté růže, jízdu na voru po Vltavě, kulinářské speciality i noční prohlídky nebo Rallye Český Krumlov.

architektura Krumlova
Některé památky

Státní hrad a zámek Český Krumlov – druhý největší areál v ČR patří k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě, od dob Rožmberků jsou zde chováni v hradním příkopu medvědi

Plášťový most – několikaposchoďové přemostění Jelení zahrady spojující zámek, barokní divadlo a zámeckou zahradu z roku 1764
český krumlov v noci
Zámecké barokní divadlo – jedno z mála dochovaných barokních divadel na světě z roku 1681
Letní a Zimní jízdárna
Zámecká zahrada – o celkové rozloze 10 ha
Radnice v centru, Kašna s morovým sloupem, Kostel sv. Víta, Unikátní trojklášteří (které zaujímá hned druhé místo co do rozlohy), Kostel sv. Jošta, Synagoga a židovský hřbitov. Toto je opravdu jen malá ukázka pamětihodností, které můžete v tomto nádherném městě navštívit. Jeho jedinečná atmosféra a krásná příroda okolo stojí za hlubší poznání.

3/5 - (1 vote)