Kabelka z pravé kůže nebo imitace z tržnice?

Kožené kabelky mají proti svým kolegyním řadu výhod. Předně velmi dobře vypadají a jsou i dostatečně pevné, takže se snadno neprotrhnou. Při správné péči navíc vydrží i velmi dlouho v dobrém stavu. Toto vše však platí, pokud je ona kabelka z pravé kůže.

hnědá kožená kabela

Nevýhodou obvykle bývá v první řadě cena. Proč je však tak vysoká? V první řadě je nutné, aby se výrobci pokryly náklady na materiál. Dále jsou tu náklady na výrobu, tedy elektřinu, platy zaměstnanců a podobně. Zapomínat nesmíme ani na dopravu. Navíc i obchod chce na prodeji vydělat. Toto vše však, poněkud překvapivě, netvoří hlavní část ceny tašky. Tu tvoří především značka. Za tu se platí skutečně nejvíce.

Vyvolává to však otázku: pokud je hlavní částí ceny značka, nebylo by lepší koupit si například na tržnici podobnou kabelku? Vždyť i ona má na sobě značku, byť občas s chybami. Ušetřím tak a dostanu prakticky stejný produkt. Je to ale skutečně tak?

Předně je potřeba si říci, že trhovci se našíváním značek (nebo jejich kopií) na své zboží dopouštějí trestného činu. Našli však způsob, jak se tomu vyhnout, a to tím, že onu značku lehce pozmění. Z této praktiky vzniklo i ono známé „Čím víc pruhů, tím víc Adidas“. Tím jsou tedy v bezpečí před zákonem a lidé zvláště z chudších vrstev, na které je prodej především cílený, na tuto praktiku snadno naletí.

Pro běžného uživatele je však padělaná značka nejmenším problémem. Mnohem větším se totiž ukáže použitý materiál. Není výjimkou, když se kůže u kabelky z tržnice začne po pár použitích trhat, začnou praskat švy nebo se rozbije zip.

červená kožená kabelka

Jaké je řešení? Pro většinu krátkodobě přemýšlejících uživatelů je to jasné – koupím si novou kabelku. Ta však opět nevydrží dlouho, a tak si jde koupit další. A vždy má radost, jak byla levná. Má to však druhou stranu mince. Je třeba spočítat, jak dlouho vydrží průměrně kvalitní kabelka z pravé kůže. Dále zjistíme, kolikrát za tu dobu musíme kupovat nový kousek v tržnici. A nyní provedeme jednoduchou matematiku a zjistíme, zda není přeci jen výhodnější investovat víc peněz a radovat se z nákupu při správné péči i několik let.

Výběr je samozřejmě na vás. Někomu může například dělat problém kůže sama – například může být proti zabíjení jakýchkoliv zvířat. Pokud však hledáte inspiraci, zde najdete pár zajímavých kousků: . Tak šťastnou ruku při výběru!